LY1-AC200/220
Omron Automation and Safety
Product No:
LY1-AC200/220
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 220V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 15 A
Coil Current 5.8 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 12.95 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 66 VAC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series LY
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 220VAC
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 176 VAC