LY2F-DC48
Omron Automation and Safety
Product No:
LY2F-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 10 A
Coil Current 18.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 2.6 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series LY
Operate Time 25 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 48VDC
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 38.4 VDC