M2022LL2W30
NKK Switches
Product No:
M2022LL2W30
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread Unthreaded
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Locking Lever
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit DPDT
Actuator Length 16.50mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 25,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V