Home / Memory / M29F200FB55N3E2
minImg
M29F200FB55N3E2
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F200FB55N3E2
Package:
48-TSOP I
Description:
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 48TSOP I
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 8, 128K x 16
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 48-TSOP I
Series -
Access Time 55 ns
Write Cycle Time - Word, Page 55ns
Package / Case 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Memory Size 2Mbit
Technology FLASH - NOR
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V