M2T12TXW30-DA
NKK Switches
Product No:
M2T12TXW30-DA
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Concave (Standard V)
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Panel Cutout Dimensions -
Circuit SPDT
Mechanical Life 50,000 Cycles
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series M2
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 25,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V