M30-5013045R
Harwin Inc.
Product No:
M30-5013045R
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.083" (2.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -25°C ~ 85°C