M40-1101100
Harwin Inc.
Product No:
M40-1101100
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT HSG 11POS 1.00MM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Number of Positions 11
Color -
Row Spacing -
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type -
Product Status Active
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series M40
Note Contacts Not Included
Connector Type Receptacle
Pitch 0.039" (1.00mm)