M50-4303745
Harwin Inc.
Product No:
M50-4303745
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 74POS 0.05 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.181" (4.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Receptacle
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 74
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series Archer M50
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Mated Stacking Heights 6mm, 6.5mm