M50-4901045
Harwin Inc.
Product No:
M50-4901045
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
In Stock : 169
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.224" (5.69mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series Archer M50
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)