M55342K08B390JRTSV
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K08B390JRTSV
Package:
2010
Description:
RES SMD 390 OHM 5% 0.8W 2010
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2010
Ratings -
Resistance 390 Ohms
Series Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Power (Watts) 0.8W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)