M80-4000000FD-11-321-00-000
Harwin Inc.
Product No:
M80-4000000FD-11-321-00-000
Description:
CONN DATAMATE FEM 11POS
User Guide
Insulation Height 0.205" (5.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Current Rating (Amps) 20A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Female Socket, Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications General Purpose
Number of Positions 11
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Datamate Mix-Tek
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Mated Stacking Heights 7.3mm