M80-5220422
Harwin Inc.
Product No:
M80-5220422
Description:
DATAMATE J-TEK DIL MALE VERTICAL
User Guide
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800VAC/DC
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mating Flange
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 12.0µin (0.30µm)
Series Datamate
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin-Lead
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.05mm