M80-8141205
Harwin Inc.
Product No:
M80-8141205
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Strain Relief Clips
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Datamate L-Tek
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)