Home / Headers, Male Pins / M83-LML3M7N18-0000-000
minImg
M83-LML3M7N18-0000-000
Harwin Inc.
Product No:
M83-LML3M7N18-0000-000
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.303" (7.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Current Rating (Amps) 2.2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Threaded
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Datamate J-Tek
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.157" (4.00mm)