M9RZ60GV4YGA
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
M9RZ60GV4YGA
Description:
MOTOR INDUCT 90MM 100V 60W
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 50.98 / 360
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Diameter - Shaft -
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CCC, CE, cULus
Encoder Type -
Voltage - Rated 200VAC
Size / Dimension Square - 3.540" x 3.540" (90.00mm x 90.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 4.094" (104.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.807" (20.50mm)
Weight -
RPM 1200 RPM
Series -
Function Standard
Type AC Motor
Power - Rated 60W