Home / Crystals / MA-306 29.4912M-C0
minImg
MA-306 29.4912M-C0
EPSON
Product No:
MA-306 29.4912M-C0
Manufacturer:
EPSON
Description:
CRYSTAL 29.4912MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Frequency Stability ±30ppm
Size / Dimension 0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Series MA-306
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SOJ, 5.50mm pitch
Mfr EPSON
Operating Mode Fundamental
Frequency 29.4912 MHz