MA0402CG271J160
Meritek
Product No:
MA0402CG271J160
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 270PF 16V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Thickness (Max) -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Meritek
Capacitance 270 pF