MA0603CG152F160
Meritek
Product No:
MA0603CG152F160
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 1500PF 16V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Thickness (Max) -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Meritek
Capacitance 1500 pF