MA0805CG101J160
Meritek
Product No:
MA0805CG101J160
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 100PF 16V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Thickness (Max) -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Meritek
Capacitance 100 pF