MA0805XR183J250
Meritek
Product No:
MA0805XR183J250
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.25mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MA
Thickness (Max) -
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Meritek
Capacitance 0.018 µF