MABA015100KJS
Nichicon
Product No:
MABA015100KJS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MAB
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF