MAL201355101E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL201355101E3
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.323" Dia (8.20mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 013 RLC
Package / Case Radial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 1 Ohms