MAL205055682E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205055682E3
Description:
CAP ALUM 6800UF 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 100Hz
Series 050 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 6800 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 30 mOhms