MAL205057222E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL205057222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 40V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated 40 V
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 76mOhm @ 100Hz
Series 050 PED-PW
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2200 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 51 mOhms