MAL209626182E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL209626182E3
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.937" (100.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 7.7 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 199mOhm @ 100Hz
Series 096 PLL-4TSI
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1800 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 35 mOhms