MAL210157333E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL210157333E3
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 40V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.280" (108.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.504" (12.80mm)
Voltage - Rated 40 V
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 11 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100Hz
Series 101 PHR-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 33000 µF
Package Bulk
Impedance 13 mOhms