MAL210189154E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL210189154E3
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 100V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.795" (223.40mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 49.1 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm @ 100Hz
Series 101 PHR-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 150000 µF
Package Bulk
Impedance 5 mOhms