MAL210213103E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL210213103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.398" (111.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 19.3 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 100Hz
Series 102 PHR-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 12 mOhms