MAL210413332E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL210413332E3
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.362" (110.80mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 8.9 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 36mOhm @ 100Hz
Series 104 PHL-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 3300 µF
Package Bulk
Impedance 20 mOhms