MAL211919101E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL211919101E3
Description:
CAP ALUM 100UF 100V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4Ohm @ 100Hz
Series 119 AHT-DIN
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 960 mOhms