MAL212527821E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL212527821E3
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 40V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 100 Hz
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 175mOhm @ 100Hz
Series 125 ALS
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 910 mA @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 820 µF
Package Box
Impedance 180 mOhms