MAL213651151E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL213651151E3
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 425 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 136 RVI
Package / Case Radial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 90 mOhms