MAL213656181E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL213656181E3
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 396.9 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 136 RVI
Package / Case Radial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 120 mOhms