MAL213824102E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL213824102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.394" Dia x 0.984" L (10.00mm x 25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 320mOhm @ 100kHz
Series 138 AML
Package / Case Axial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1000 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 160 mOhms