MAL213835221E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL213835221E3
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V AXIAL
In Stock : 711
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 100 Hz
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.709" L (8.00mm x 18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm @ 100Hz
Series 138 AML
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 299 mA @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 220 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 730 mOhms