MAL214856102E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL214856102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 690 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 148 RUS
Package / Case Radial, Can
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 130 mOhms