MAL215979271E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL215979271E3
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.58 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 430mOhm @ 100Hz
Series 159 PUL-SI
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 270 µF
Package Bulk
Impedance 300 mOhms