MAL216256473E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL216256473E3
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 9.43 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 100Hz
Series 162 PLL-PW
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 47000 µF
Package Bulk
Impedance 15 mOhms