MAL225066472E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL225066472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Audio, Automotive
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.356 A @ 100 Hz
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series 250 RMI-V
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4700 µF
Package Box
Impedance 18 mOhms