MAL250159102E3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL250159102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.299" (83.80mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 5.3 A @ 100 Hz
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 234mOhm @ 100Hz
Series 501 PGM-ST
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 7.95 A @ 10 kHz
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1000 µF
Package Box
Impedance 188 mOhms