MAQ5300-2.5YML-TRVAO
Microchip Technology
Product No:
MAQ5300-2.5YML-TRVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
6-DFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 6DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Output Type Fixed
PSRR 65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Series Automotive, AEC-Q100
Control Features Enable
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA