MAX82K000B
VPG Foil Resistors
Product No:
MAX82K000B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Description:
RES 82K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Size / Dimension 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 82 kOhms
Series MA
Power (Watts) 0.3W