MAX8640ZEXT12+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8640ZEXT12+T
Package:
SC-70-6
Description:
IC REG BUCK 1.2V 500MA SC70-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 5.5V
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-70-6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Frequency - Switching 3.6MHz
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V