MAX8840ELT27+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8840ELT27+T
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 6UDFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Output Type Fixed
PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-WFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 120mA (Typ)