MAX8840ELT33+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX8840ELT33+T
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6UDFN
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Output Type Fixed
PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-WFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA (Typ)