MC12FA361G-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MC12FA361G-F
Description:
CAP MICA 360PF 2% 100V 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series MC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 360 pF