MC68360CZP25L
NXP USA Inc.
Product No:
MC68360CZP25L
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor CPU32+
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 25MHz
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series M683xx
Package / Case 357-BGA
Additional Interfaces SCC, SMC, SPI
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Ethernet 10Mbps (1)
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 5.0V