MC74ACT240DWG
onsemi
Product No:
MC74ACT240DWG
Manufacturer:
onsemi
Package:
20-SOIC
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
In Stock : 328
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOIC
Series 74ACT
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Number of Elements 2
Package Tube
Base Product Number 74ACT240
Current - Output High, Low 24mA, 24mA