MC88915FN70
NXP USA Inc.
Product No:
MC88915FN70
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
28-PLCC (11.51x11.51)
Description:
IC CLOCK DRIVER 28PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Ratio - Input:Output 3:8
Differential - Input:Output No/No
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-PLCC (11.51x11.51)
PLL Yes
Series -
Type Clock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
Input TTL
Package / Case 28-LCC (J-Lead)
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Output CMOS, TTL
Mfr NXP USA Inc.
Divider/Multiplier Yes/Yes
Number of Circuits 1
Package Tube
Frequency - Max 70MHz