Home / Ceramic Capacitors / MCASE31LSB5475KTNA1J
minImg
MCASE31LSB5475KTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASE31LSB5475KTNA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 4.7 µF